Dziś przedstawimy wam trzy i tylko trzy proste rady, jak dbać o akumulator (potocznie nazywany też „baterią”) w laptopie. Zastosowanie się do nich pozwoli wam znacząco poprawić żywotność akumulatora, a co za tym idzie, dłużej cieszyć się pracą laptopa, nawet jeżeli jesteście z dala od gniazdka z prądem.
1. Co jakiś czas rozładowuj i ładuj do pełna
Skoro masz w laptopie akumulator, to jest on tam po to, aby z niego korzystać! Banał, ale całkiem dużo użytkowników tego nie robi… Nagminne jest wielomiesięczne korzystanie z laptopa cały czas podłączonego do gniazdka z prądem. Przez to akumulator praktycznie nie jest używany i paradoksalnie szybko się przez to zużywa. Bycie cały czas naładowanym w 100% nie jest dla niego dobre…
Dlatego też przynajmniej raz na 3 miesiące, rozładowuj swój akumulator do ok. 10% i naładuj go od razu po rozładowaniu. Jak bardzo trzeba go rozładować? Wystarczy, ze poczekać aż system Windows powiadomi cię o niskim poziomie komunikatem na niebieskim tle o treści „Niski poziom naładowania baterii. Może być konieczne podłączenie komputera do zasilania”. Komunikat ten wygląda tak:
Gdy wyświetli Ci się taki komunikat, od razu podłącz laptop do ładowania!
2. 50 – 80% – optymalny poziom naładowania
Akumulatory „nie lubią” być przez długi czas naładowane do 100%, po prostu wtedy ich żywotność obniża się o wiele szybciej. Dlatego też optymalny (z punktu widzenia żywotności) poziom naładowania akumulatora to ok. 50%. Jeżeli i tak pracujemy na laptopie podłączonym do zasilania, to powinien on być naładowany właśnie w okolicach 50 – 80%. Tylko jeżeli zależy nam na mobilności (np. wyjazd, praca poza domem, bez łatwego dostępu do zasilania), dobrym rozwiązaniem jest naładowanie go do 100%.
Ale jak utrzymywać poziom naładowania w okolicach 50 – 80%? System Windows raczej nam w tym nie pomoże, ponieważ nie oferuje domyślnie tego typu rozwiązań… O wiele roztropniejsi w tym wypadku są producenci samych laptopów i bardzo często instalują domyślnie programy, które pozwalają użytkownikowi wybrać, na jakim poziomie ma być utrzymywane naładowanie baterii laptopa. Zazwyczaj do wyboru są 3 opcje:
– 50% – „najzdrowsza” opcja dla akumulatora,
– 80% – również „zdrowa” opcja, pozwalająca zachować żywotność akumulatora, a w nieprzewidzianych sytuacjach pozwalająca nam na pracę bez zasilania,
– 100% naładowania – opcja, z której należy korzystać bezpośrednio przed wyjazdem, lub inną sytuacją, w której priorytetem jest mobilność.
Poniżej przedstawiamy wam screena, jak wygląda taki program, dostarczany w laptopach MSI:
3. Akumulator zawsze (choć trochę) naładowany
Bardzo ważne jest, aby nigdy nie zostawiać akumulatora całkowicie, lub niemal całkowicie rozładowanego (zwłaszcza, na dłuższy czas). O ile w pierwszej radzie zalecamy wam co jakiś czas rozładowywać baterię, to ważne są tu dwie okoliczności:
– zalecaliśmy wam rozładowanie niepełne, czyli do ok. 10% pojemności,
– zalecaliśmy wam podłączenie laptopa do zasilania od razu po (niepełnym) rozładowaniu.
Wprawdzie obecnie systemy operacyjne chronią baterię i nie pozwolą na jej całkowite rozładowanie (system wyłączy się prędzej), ale i tak absolutnie nie należy czekać na ten moment. Tym bardziej nie należy też po takim wyładowaniu baterii, pozostawiać ją na wiele dni, lub dłużej, bez podłączenia do ładowania. Dlatego pamiętaj: jeżeli już rozładowałeś akumulator, to podłącz go do ładowania najszybciej jak to możliwe! Dodatkowo nie czekaj, aż system poinformuje Cię wielokrotnie o niskim poziomie naładowania baterii – podłącz laptopa do zasilania już przy pierwszym takim komunikacie.
Podsumowanie
Choć o akumulatorach można by się rozpisywać bardzo długo, to najefektywniejsze rozwiązania, wcale nie musza być zawiłe! Jeżeli będziesz się stosował do naszych 3 prostych rad, to akumulator powinien Ci się odwdzięczyć o wiele dłuższą żywotnością, niż w przypadku używania go w trybie „cały czas naładowany do 100%”.
A jeżeli już jest za późno? Polecamy kontakt z naszym serwisem laptopów – pomożemy Ci dobrać nowy akumulator i zajmiemy się jego montażem. Posiadamy dostęp zarówno do oryginalnych podzespołów, jak i wysokiej jakości zamienników – dzięki temu możemy dopasować rozwiązanie problemu do Twoich preferencji.